Yoğurdun faydaları

sağlıklı bir hayat sürebilmeniz için yapmanız ve bilmeniz gerekenler bu başlık altında

Moderatör: Aurora

mimoza
Üye
İletişim:

Yoğurdun faydaları

Mesaj gönderen mimoza »

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Kültürümüzün ve mutfağımızın vazgeçilmezi olan yoğurt son yıllarda birçok kültür tarafından da tercih edilir durumda. Her öğünde rahatlıkla yenebilecek bu beyaz gıda cildimizden tutun da saçlarımıza, dişlerimize, tırnaklarımıza kadar iksir niteliğinde faydalı. Birçok bilim adamı hala yoğurdun faydalarını araştırmakta. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, iyod ve flor bulunan yoğurdun mineraller bakımından faydalarına değinelim.
Kalsiyum sayesinde diş, tırnak, saç ve kemiklerin gelişimi sağlanır. Sinir sistemini düzenler.
İçeriğindeki fosfor dokuları, kemikleri ve hücreleri yeniler.
İyod, tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Guatr hastalığını önler.
Ve flor dişlerin çürümesine engel olur.
Yoğurt daima suyuyla birlikte yenmelidir. Süzme yoğurtta B vitamini kalmaz.Çünkü,vitaminler hep yoğurdun suyundadır.
Yoğurdu eskiden marketlerden hazır almak ne mümkündü. Mahallede açık satılan sütlerden yapılırdı yoğurt. Hazır yoğurtların tadına da benzemezdi. Hafif ekşimsi bir tadı olurdu. Açıkçası o zamanlar yoğurdu sade yemeyi sevmezdim. Annem kardeşime ve bana bol şekerli yedirirdi yoğurdu. İşte o zaman lezzetli olurdu. Asıl anlatmak istediğim şu. O zamanlar yoğurt buzdolabına da girse çok fazla taze kalmazdı. Daha çabuk ekşirdi ve sonrasında ayran yada çorba haline gelirdi. Şimdi hazır satılan yoğurtlar çok daha uzun süre tazeliğini koruyor ki bu da akla kullanılan kimyasalalları getiriyor. Hazır yoğurtların lezzetini daha fazla sevsem de yine de sağlık açısından endişelenmeden edemiyorum. Diğer taraftan da mahallede satılan açık sütleri düşünüyor işin içinden çıkamıyorum.

Bir takım çalışmalar göstermiştir ki, günde sadece 1 kase yoğurt tüketerek başka gıdalardan alınması zor olan mineralleri rahatlıkla alabilirsiniz. ve ayrıca 1 kase yoğut ile gülük mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

kırmızı halı
elbise modelleri
abiye

“Sağlıklı Yaşam Rehberi” sayfasına dön