Çarpışan Otomobiller Nasıl Çalışır?

Faydalı Bilgileri Bulabileceğiniz Bölüm
Cevapla
kbakcaoglu
Genel Yetkili Adayı
Mesajlar: 321
Kayıt: 10 May 2013 00:01
İletişim:

Çarpışan Otomobiller Nasıl Çalışır?

Mesaj gönderen kbakcaoglu » 13 May 2013 20:04

Çarpışan oto, lunaparkın en çekici eğlence araçlarından biridir. Çarpışan otomobil, ça­lışma prensibi bakımından troleybüse benzer. O da troleybüs gibi, bir elektrik kaynağından aldığı akımla işler ve bir direksiyon simidiyle yönetilir. Çarpı­şan otomobil, tekerleklerinin dönüş açı­sının genişliği sayesinde, kolaylıkla manevra yapabilir ve viraj alabilir.


ResimAraç, bir elektrik motorunun ürettiği elektrik akımını, troley’i aracılığıyla, pistin üzerine bir ağ gibi gerilmiş olan akım yüzeyinden alır. Dolayısıyla, çarpışan otomobil, troleybüs gibi bir tek hatta bağlı değildir; hangi yöne git­se, akım yüzeyi ile temas halindedir.


ResimBu akım, pistin madeni olan zeminin­den toprağa geçer. Araç, alt kısmında bulunan bir sürtünme kontağını, ma­deni zeminde sürükler. Çarpışan otomobillerin pist üzerinde hızla hareket etmesi, pistin zemininde çıkardıkları muazzam gürültü, acemile­rin beceriksizlikleri, acemi olmayanların kasıtlı davranışları yüzünden meydana gelen, ancak hiçbir zararlı sonuç do­ğurmayan (otomobiller, kauçuk tam­ponlarla donatılmışlardır) çarpışmalar, pistin elektrikli tavanında çakan kıvıl­cımlar, heyecandan hoşlanan çocuklara ve gençlere, tehlikesiz ve ucuz bir eğ­lence imkanı sağlar.

“Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?” sayfasına dön