Şiir ve Sanat

Aurora
Site Yöneticisi
İletişim:

Şiir ve Sanat

Mesaj gönderen Aurora »

Burda Okuyacağınız tüm yazılan yazılar Yenidir.com adresinde moderatörlük yapmakta olan Aurora Adlı üyeye sahiptir.(Ve bu cümlede bana (Aurora) ait.)

Edebiyat'ın tanımı:Okuyanlara estetik bir duyum sağlamak amacıyla yazılmış,ya da böyle bir amacı olmasa bile biçimsel ve içeriksel özellikleriyle bu düzeye ulaşabilen bütün yazılı eserlere edebiyat denir.

Sanat

Sanat içimizdeki estetik unsurların dışa vurulmasıdır.

Sanat, görsel sanat ve endüstriyel sanat olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır.

1-Görsel sanat

Görsel sanat eşi,benzeri bulunmayan ve sadece birkez yapılabilen sanattır,görsel sanatta sanatçının hiçbir şekilde maddi beklentisi yoktur.(Para kazanmak amacıyla yapılmıyo yani ;) )

2-Endüstriyel sanat

Birkez yapıldığında ondan başka bir daha yapılabilecek tamamen para kazanmak amacıyla yapılan sanattır.

Görsel sanatlar ve Endüstriyel sanatlar arasındaki farklar

*Sanat yapıtı insanın estetik yönüne seslenirken zanaat ürünleri faydayı amaçlar

*Sanatçıların sanat yapıtında maddi bir beklentisi yoktur.Zanaatçı (Demirci gibi iş yapan kişiler zanaatçıdır) maddi bir beklenti içersindedir.

*Sanat yapıtı eşsizdir.ve tekdir.Zanaatkar aynı üründen birden fazla yapan kişidir.

*Sanat yapıtı son biçimini aldıktan sonra değiştirilemez.Zanaat yapıtında değişiklik yapılabilir.

*Sanat yeteneği doğuştandır,Zanaatçı becerisini sonradan kazanır.

ŞİİR

Coşku ve heyecan bildiren metinlerdir.

ŞİİRİ İNCELEME YÖNTEMİ

Bir şiiri inceleme,çözümleme anlama ve yorumlamada birbirinden farklı methodların veya yöntemlerin kullandığı bilinmektedir.şiir metinlerini yazıldıkları dönemle ilişkendirmek yapısı,ahengi teması gerçeklikle ilişkisi ve anlamı gelenek içindeki yeri üzerinde durmak onu anlmaya ve ondan zevk almaya olanak sağlar.Bütün bunlar metni yorumlamada da gereklidir.

ŞİİR VE ZİHNİYET

Bu başlık altında şu unsurlar incelenecektir.

-Şiirin yazıldığı döneme hakim zihniyet

-Şiirin yazıldığı Dönemde öngörülen sanat anlayışı

-Şiirin yazıldığı dönemdeki sosyal,siyasi ve kültürel hayatın özellikleri

-Şairin döneminin kültür ve sanat hayatındaki ilişkisi

-Şairin gelenekle ilişkisi

Türk Edebiyatının Dönemleri

1-İslamiyet öncesi Türk edebiyatı

A)Sözlü dönem

B)Yazılı dönem

Yazılı Döneme Şiir örneği

Kıdhı kıkrıp guş ferdüm
Yogu karı kiriş kurdum
Tokuş içre uruş bendim
Eren körüp başı tığdı.

2-İslami dönem Türk edebiyatı

A)Klasik Türk edebiyatı

Klasik Türk edebiyatına şiir örneği

Beni görüp reh-i kuyunda bir huzur olma
Derun-ı dilde fraka ninlan olup gittum

B)Halk edebiyatı
C)Dini tasarrüfi Türk edebiyatı

Dini tasarrufi Türk edebiyatına şiir örneği

Mendili yudum arıttım
Gülü dalında kuruttum
Adın ne idi unuttum
Sorulmayı sorulmayı

Karacaoğlan

3-Batı etkisinde gelişmiş Türk edebiyatı

A)Tanzimat Türk edebiyatı
B)Fcer-i ati dönemi
C)Milli edebiyatı

Şiirde Ahenk(Ses ve ritim)

Dizelerdeki hece sayılarının ya da ses değerlerinin eşit olması temeline dayanarak şiirde bir uyum oluşturmaya ölçüdenir.Şiirimizde bugüne kadar hece ölçüsü aruz ölçüsü ve serbest ölçü kullanılmıştır.

“Edebiyat” sayfasına dön