Kanuni'nin Meşhur Fermanı

Bu dersle ilgili aradığınız her şey burada!

Moderatör: Tardigrada

Fatih
Genel Yetkili Adayı
İletişim:

Kanuni'nin Meşhur Fermanı

Mesaj gönderen Fatih »

Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Avrupa'da büyük bir mücadele cereyan ediyordu. Habsburg İmparatorluğu akrabalık bağlarıyla Avrupa'nın önemli bir kısmında hâkimiyet kurmuştu. İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya ve Macaristan gibi ülkeler dolaylı veya direkt olarak Habsburg İmparatorluğu'na bağlıydı. Habsburglar'ın önünde direnen tek güç Fransa ve İngiltere idi. Osmanlılar'ın Avrupa'daki bu mücadeleye karışmaları siyasi dengenin yeniden kurulmasını sağladı.
Kutsal Roma-Cermen İmparatoru Şarlken, Fransa Kralı Fransuva'yı 24 Şubat 1525'te Kuzey İtalya'da Pavia Muharebesi'nde mağlup edip, esir aldı. Fransızlar, Şarlken karşısında aciz kalınca, o dönemde Hıristiyanlığın en büyük düşmanı olarak kabul edilen Osmanlılar'dan yardım istediler. Kanuni'nin Ocak 1526'da Fransuva'nın yardım isteğine karşı gönderdiği ferman Fransa'nın içine düştüğü acizliği gözler önüne seriyordu...

Resim

"Ben ki,
Sultanlar Sultanı..
Hakanlar Hakanı..
Hükümdarlara taç veren..
Allah'ın yeryüzündeki gölgesi..
Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin
ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un
ve Diyarbakır’ın ve Kürdistan'ın
ve Azerbaycan’ın ve Acem’in
ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın
ve Mekke ve Medine ve Kudüs'ün
ve Bütün Arap diyarının ve Yemen'in
ve Nice memleketlerin Sultanı ve Padişahı..
Sultan Bayezid Han Oğlu,
Sultan Selim Han Oğlu,
Sultan Süleyman Han'ım!

Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva'sın.

Hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektup gönderip, ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip, kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz.

Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. Her şeyden haberdar oldum.

Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz. Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. Biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. Gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. Yüce Allah hayırlara bağışlasın. Allah'ın istediği ne ise olur. Bundan başka haberleri, gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz.. Böyle biliniz.."

“Tarih” sayfasına dön