Halı Üretimi Yapım Aşamaları

Hoşunuza giden beğendiğiniz ürünler

Moderatör: Aurora

Cevapla
bosphorus
Sadık Üye
Mesajlar: 62
Kayıt: 20 Kas 2013 18:58
İletişim:

Halı Üretimi Yapım Aşamaları

Mesaj gönderen bosphorus » 28 Mar 2014 16:11

Geçmişten günümüze kadar kültürümüzde önemli yer edinmiş ev dekorasyon ürünlerinden birisi de halıdır. Toplum içerisinde bu önemli yere sahip olan halı, üretiminde çeşitli aşamalardan geçerek satışa sunulur ve sonrasında da evlerdeki yerini alır.

Kuzu ya da koyun gibi küçükbaş hayvanların tüylerinin kırpılmasıyla beraber halı yapımında ilk aşamaya başlanmış olur. Kırpılan bu tüyler temizlenir ve daha sonra da kabartılır. Hazır hale gelmiş olan bu tüyler ise çeşitli yöntemler vasıtası ile renklendirilir ve de iplik haline getirilir. Ancak bu iplikler üzerindeki renklendirmek amacıyla kullanılan boyaların fazlasının atılması için, iplikler tekrardan yıkanır.

İplikler en son aşama olan dokuma aşamasına böylece gelmiş olurlar. Gerek fabrika gerekse de elde dokuma yapılarak halılar hazır hale gelmiş olur ve evlerdeki yerlerini alırlar. Elle dokunmuş olanhalı fiyatları biraz daha fazladır ve belirli yerlerde ya da yöresel bölgelerde daha çok bulunabilirler. Fakat çoğu insan mağazadan satın alır ve mağazalardaki halılar ise fabrika üretimi halılar olmaktadır.

“Ürün tavsiyeleri” sayfasına dön