Bursa’da Gezmenizi Tavsiye Ettiğim 10 Yer

Hiç Duymadığınız Bilgiler
Cevapla
firstluck
Üye
Mesajlar: 44
Kayıt: 03 Şub 2015 13:28
İletişim:

Bursa’da Gezmenizi Tavsiye Ettiğim 10 Yer

Mesaj gönderen firstluck » 12 May 2015 15:02

Bursa bir çok güzelliğin kendisinde bulunduğu tarihi illerimizden bir tanesidir. Yeşil Bursa’nın doğal ve tarihi güzelliklerine yakından şahit oldukça, bu ilimize ilginiz çoğalacak, buraya yeniden gelmek isteyeceksiniz.
İstanbul’dan çok uzak olmaması sebebiyle Bursa’ya gitmek hiç yorucu ve zahmetli değil. Rahat ve konforlu bir durumda yolculuk etmek diliyorsanız İnternetten uygun Bursa otobüs seferlerini inceleyerek, Ulusoy Turizmin yenilenen mobil ve web sitesinden online otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.
Bursa’da görüp gezilecek çok fazla yer bulunmakta. Özellikle türbeleri ve tarihi mekanları oldukça fazla. Fakat ben bunların hepsini madde madde belirtmek istemiyorum. Bütün önemli yerlerin hepsine vaktiniz varsa gitmenizi öneririm fakat özellikle onlarca gezilecek yer arasından zorlanarak da olsa 10 tane mekan seçtim sizin için. Bu tabii ki benim kendi tercihim. Herkesin tercihlerine saygı duymamız gerekir.
1- Ulu Camii: Bursa’nın simgelerinden, her köşesi tarih kokan ve Bursa’nın kalbinin attığı bir yapıttır. Osmanlı Devleti’nin 4.hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. İçindek bulunan hat sanatları, manevi atmosferi çoğaltır, insanı bambaşka manevi boyutlara sürükler.
2- Yeşil Türbe: Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan Yeşil Türbe, Osmanlı mimarisinde tüm duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbedir.
3- Çekirge ve Karagöz & Hacivat: Rivayete göre Osmanlı zamanında çekirgelerin istilası sonucu bu bölgeye Çekirge ismi verilmiş, Bursa’nın eşsiz şehir manzarasına sahip olan bir semttir. Karagöz ve Hacivat’ın mezarları ve müzesi de bu semtte yer almaktadır.
4- Koza Han: Tarihi dokusu ile Bursalıların çarşıya çıktıklarında uğradıkları yegane yerlerdendir.
5- Cumalıkızık: Kınalı Kar dizisi ile ünlenen bu köy, Bursa’nın eski mimarisini gözler önüne seren güzide yerlerdendir.
6- Tophane ve Saltanat kapısı: Tophane, Bursa’yı bir bütün olarak en güzel gören yerlerden birisidir. Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle başlı başına saygı duyulan bir yere bürünmüştür. Bursalılar, Ramazan’da Tophane’den atılan topların sesini duymadan oruçlarını açmazlar. Saltanat Kapısı ise yine Tophane semtinde yer alan ve Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı kapıdır. Her Cuma günü Mehter marşları ve ışık gösterileriyle tarihi yeniden yaşamak isterseniz buraya mutlaka gitmelisiniz.
7- Uludağ: Dünya çapında bir kayak tesislerine sahip olan Uludağ, kış mevsiminde kayak tutkunlarının hizmetinde, yaz günlerinde ise kampçılık, trekking, avcılık ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır.
8- Botanik Park: Osmangazi ilçesinde bulunan Botanik Park, bol oksijenli yeşil doğasının zenginliğiyle sizlere ayrı bir keyif yaşatacaktır.
9- Suuçtu Şelalesi: Mustafakemalpaşa ilçesine 18km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan bu şelale de Bursa’nın doğal güzelliklerinden biridir.
10- Irgandı Köprüsü: Dünyada sadece Floransa,Venedik, ve Bulgaristan’ın Lofça kentinde birer örneği bulunan 4 çarşılı köprüden biridir. İçinde bulunan geleneksel el sanatları dükkanlarıyla ayrı bir güzelliğe sahip olan köprü, çay ve kahve içebileceğiniz farklı mekanlardan biridir.

“Hiç Duydunuz mu?” sayfasına dön