USB Aktarıcı

Medya oynatıcılar,anti-virüsler,İndirme yöneticileri,Dosya Dönüştürücüler Vb...

Moderatör: yashin

quaint
Genel Yetkili Adayı
İletişim:

USB Aktarıcı

Mesaj gönderen quaint »

USB Aktarıcı
Bu sayfayı bas
.Son Sürüm: 2.1.1
Son Sürüm Tarihi: 23/08/2011

Bir süredir ozgurlukicin.com’da ( TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sisteminin topluluk sitesinde) Beyin yani yeni fikirler arayüzü yöneticiliği yapmaktayım.
Bu görevim sırasında Pardus’un USB üzerinden yüklenmesinin çoğu kullanıcı için zor bir işlem olduğunu, Pardus’un çoğu Linux dağıtımları için USB Aktarım aracında yer almadığını ve bu amaca yönelik çalışan, kullanıcı dostu pek bir araç olmadığını farkettim.

Bunun üzerine iş başa düştü diyerek kendim bir tane yazmaya karar verdim.
Uygulama kısıtlı bir sürede geliştirildiğinden hata ve eksikleri olabilir.

Projeyi GNU/GPL ile lisanslıyorum. Kaynak kodlarını program paketi içerisinde bulabilirsiniz.

Uygulamanın Özellikleri:

Hem Linux hem Windows sürümünde bulunan özellikler:

Hibrit ISO’lu işletim sistemlerinin çoğunda çalışır.
Takılı USB diskleri otomatik olarak bularak liste şeklinde gösterebiliyor. Bu sayede yanlışlıkla harddiskinizi biçimlendirme ihtimalinizi azalıyor.
Aktarım penceresi aktarım işlemini yüzde ve aktarılan ve kalan MB olarak gösterebiliyor.
YENİ: Çoklu dil desteği
YENİ: Kullanımı daha kolay sihirbaz şeklinde arayüz.
Sadece Windows sürümünde bulunan özellikler:

YENİ: CD/DVD’den direkt olarak aktarım yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aktarım yapmak istediğiniz işletim sistemi CD/DVD’sini yerleştirmek ve kopyalama işlemini başlatmak.
YENİ: Aktarımdan sonra tekrar kullanabilmek için programı kullanarak diskinizi formatlayabilirsiniz.
Yeni özelliklerin çoğu 2.0 sürümüyle eklenmiştir.

Notlar:

İşlemden önce USB flash diskinizi FAT32 olarak biçimlendirmelisiniz.
Aktarım işlemi diskteki tüm verileri sileceğinden tüm dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.
Ürünü Pardus 2011.1, Windows XP ve 7′de denedim. Sorun çıkmamasını umuyorum.
Yüklemeden sonra flash diskinizi tekrar kullanmak için diski tekrar formatlayın. Windows sürümünde kendi içerisindeki formatlama bölümünü kullanabilirsiniz. Sorun olursa bu yazılımı kullanabilirsiniz.
Pardus’u buradan indirebilirsiniz.
MeeGo’yu buradan indirebilirsiniz.
Pardus’un diğer araçlarında olduğu gibi Python ve PyQt ile yazılmıştır.
Yazılımla ilgili hiç bir garanti olmadığını, olduğu gibi sunulduğunu ve sorumluluk kabul edilmediğini hatırlatırım.
Linux’te program direkt olarak ISO/IMG aktarım bölümünden başlamaktadır. Bunun nedeni diğer özelliklerin Linux’ta henüz desteklenmemesidir.
Desteklenen İşletim Sistemleri:

Pardus 2009.2, 2011, 2011.1, 2011.2, Kurumsal 2: Bu sürümlerin 32 bit, 64 bit, gecelik, çalışan ve kurulan sürümleri.
MeeGo 1.2
Yukarıdaki işletim sistemlerinde problemsiz çalışmaktadır. Farklı işletim sistemlerinde de çalışabilir. Programın öncelikle amacı Pardus’un USB diskten kurulumu olduğundan diğer işletim sistemleri henüz desteklenmemektedir.

İndirmek için : http://oguzkirat.com/usb-aktarici/

Kaynak : http://oguzkirat.com dan bire bir alınmıştır.

“Yararlı ve Yardımcı Yazılımlar” sayfasına dön